Zegar narządów, czyli jak wygląda doba organizmu człowieka - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
Narządy organizmu człowieku w ciągu doby osiągają swoje maksimum wydajnościowe i energetyczne. Aby zapewnić jak najlepszą pracę naszych organów, powinniśmy z nimi współpracować. Według TCM istnieją konkretne przedziały czasowe odpowiednie dla poszczególnych organów, dlatego w ściśle określonym czasie powinniśmy spożywać posiłki, uprawiać sport, czy spać.
Organ clock, TCM, Doba organizmu, Zegar narządów, Homeostaza
21847
post-template-default,single,single-post,postid-21847,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

Zegar narządów, czyli jak wygląda doba organizmu człowieka


W Tradycyjnej Chińskiej Medycynie (TCM) istnieje tak zwany zegar narządów. Reprezentuje on czas w ciągu dnia, podczas którego każdy narząd organizmu działa optymalnie i ma najwięcej energii. Jeśli każdy organ pracuje prawidłowo, zachowana jest równowaga. Według TCM istnieją objawy, które można zdefiniować jako sygnał świadczący o zachwianiu równowagi i o możliwych „awariach” organu.

Zegar narządów

5:00 – 7:00 Jelito Grube: Jest to najlepszy czas na wypróżnianie i usuwanie toksyn z poprzedniego dnia. Jest to również moment oczyszczenia emocjonalnego. Objawy nierównowagi to zaparcia, suche stolce i wysypka skórna.

7:00 – 9:00 Żołądek: Funkcją żołądka jest trawienie i podział żywności, dlatego jest to najlepszy okres na spożywanie zdrowego i obfitego śniadania. Objawy nierównowagi to kwaśny refluks, wrzody żołądka i nieświeży oddech.

9:00 – 11:00 Śledziona i Trzustka: Jest to czas, gdy wytwarzane są enzymy, które pomagają w trawieniu pokarmów i uwalnianiu energii na cały dzień. Wypicie kubka herbaty, wspomoże działanie i pracę tych narządów. To idealny moment na ćwiczenia fizyczne i pracę. Nierównowaga objawia się w postaci niskiego poziomu energii, luźnych stolców, wzdęć po posiłkach oraz łaknieniu słodyczy.

11:00 – 13:00 Serce: Podczas tych godzin najlepiej odpocząć, zjeść ciepły obiad i zrobić sobie sjestę pijąc przy tym herbatę. W tym okresie substancje odżywcze rozprowadzane są po całym organizmie, a praca serca najbardziej wzmożona, dlatego nie powinniśmy wykonywać intensywnych ćwiczeń, ani narażać się na stres. Objawy nierównowagi to kołatanie serca, duszność, zimne dłonie i stopy.

13:00 – 15:00 Jelito Cienkie: Jest to moment ostatecznego trawienia pokarmu. Jest o to dobry moment, aby przejść do codziennych zadach lub ćwiczeń. Jeśli w ciągu dnia nie wypiliśmy wystarczającej ilości wody, możemy poczuć odwodnienie w tym okresie. Objawy nierównowagi: wrzody dwunastnicy, wzdęcia, refluks.

15:00 – 17:00 Pęcherz Moczowy: Czas, kiedy pęcherz moczowy przenosi odpady metaboliczne do systemu filtracyjnego nerek. W tej chwili możemy poczuć znaczny spadek energii, w szczególności jeśli wcześniej nie zadbaliśmy o prawidłowe nawodnienie organizmu. Objawy nierównowagi: pieczenie podczas oddawania moczu oraz niemożność utrzymania moczu.

17:00 – 19:00 Nerki: Czas, kiedy krew jest filtrowana, a nerki pracują nad utrzymanie właściwej równowagi chemicznej organizmu. Jest to idealny moment na kolację oraz na przyspieszenie cyrkulacji krwi w obiegu poprzez spacer, masaż, czy rozciąganie. Skutki nierównowagi to trudności seksualne, bóle krzyża lub przedwczesne siwienie włosów.

19:00 – 21:00 Krążenie: Czas gdy składniki odżywcze przenoszone są do każdej komórki. W tych godzinach powinniśmy dać sobie odpocząć psychicznie jak i fizycznie, czytając książkę czy medytując.

21:00 – 23:00 Układu hormonalnego: Okres kiedy regulowana jest homeostaza organizmu, a enzymy uwalniane. W tym czasie powinniśmy układać się do snu, pamiętając o wcześniejszym zasypianiu zimą, a późniejszym latem. W tym czasie możemy odczuwać słabszą koncentrację.

23:00 – 1:00 Woreczek Żółciowy: Woreczek odpowiada za przechowywanie i produkowanie żółci, jednak z psychicznego punktu widzenia, ma on wpływ na naszą samoocenę i łatwość podemowania decyzji. Jeśli w tym czasie nie śpimy, powodujemy, całkowite wyczerpanie organizmu, czego skutkiem może być brak pewności siebie i niska samoocena.

1:00 – 3:00 Wątroba: Jest to czas, gdy ciało powinno znajdować się w głębokim śnie. Toksyny uwalniane są z organizmu, a krew jest całkowicie oczyszczana. Jeśli budzisz się w tym czasie może to oznaczać problemy z wątrobą lub tłumioną w sobie złość, gniew, frustrację. Ten moment jest szczególnie ważny dla kobiet, ponieważ unikanie snu w tych godzinach, może prowadzić do zaburzeń regularności miesiączki. Pozostałe objawy nierównowagi to bóle głowy, anemia i chroniczne zmęczenie.

3:00 – 5:00 Płuca: W tym czasie, ciało powinno w dalszym ciągu znajdować się w fazie snu. Płuca emocjonalnie związane są ze smutkiem i żalem. Jeśli zmagamy się, z którymkolwiek z tych uczuć, możemy doświadczyć przebudzenia w tych godzinach. Nierównowaga z płucami objawia się przez świszczący oddech, kaszel, astmę lub zbyt łatwe zachorowanie.

Lekarze chińscy wykorzystują ten zegar w celu zdefiniowania problemu występującego w naszym organizmie. Powtarzające się regularnie objawy w tych samych porach czasowych są sygnałem o „awarii”, dlatego warto zwrócić uwagę, czy nie doświadczamy któregoś z nich.


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.