Szafran sposobem na złe dni i depresyjny nastrój. Badania potwierdzają! - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
To zdumiewające jak skutecznym narzędziem do walki ze złym nastrojem może okazać się naturalny szafran. Dziś badania potwierdzają - szafran działa jak antydepresant, stymulując wydzielanie w naszym mózgu dopaminy i hormonów odpowiedzialnych za poczucie szczęścia i satysfakcji.
depresja, leczenie, medycyna naturalna, zioła, ziołolecznictwo, zioła na depresję, dieta,
22589
post-template-default,single,single-post,postid-22589,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

Szafran sposobem na złe dni i depresyjny nastrój. Badania potwierdzają!


Szafran, czyli krokus o pięknych, fioletowych kwiatach ma zastosowanie nie tylko jako roślina ozdobna i przyprawa. Ze względu na zwiększanie poziomu „hormonów szczęścia” tj. serotoniny i dopaminy, pomaga utrzymać pozytywny nastrój, szczególnie podczas stresowych okresów. Dlatego wspomaga leczenie stanów depresyjnych.

Szafran, czyli krokus.

Szafran to substancja, która pozyskiwana jest z krokusa uprawnego, czyli rośliny o pięknych kwiatach, które mają fioletowy kolor. Rośnie w pasie od Morza Śródziemnego, przez Iran, aż po Indie. Ze względu na wiele cennych właściwości, szafran znajduje zastosowanie jako:
– roślina ozdobna
– przyprawa i produkt spożywczy
– surowiec medyczny.

Szerokie zastosowanie w medycynie.

Zarówno w ajurwedzie, jak i tradycyjnej medycynie arabskiej, szafran służył jako środek przeciwbólowy, wykrztuśny i pobudzający, dlatego stosowano go w łagodzeniu objawów przeziębienia. Jako przyprawa usprawnia proces trawienia, a także pomaga w walce z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Właściwości antyoksydacyjne związków, które zawarte są w tej roślinie, chronią układ sercowo-naczyniowy przed zmianami miażdżycowymi. Poza tym pomaga zmniejszać ciśnienie krwi, a także hamować apetyt.

Głównie jako środek antydepresyjny.

Jednak najbardziej znanym przykładem zastosowania szafranu w medycynie, które znane jest już od starożytności, jest wspomaganie leczenia łagodnych i bardziej zaawansowanych stanów depresji. Dwa aktywne składniki rośliny tj. krocyna i safranal, hamują zwrotny wychwyt 3 z 4 rodzajów neurotransmiterów tj. dopaminy, noradrenaliny i serotoniny. Dlatego potencjalnie odpowiedzialne są za jego antydepresyjne działanie.

Badania wykazują, że naturalny ekstrakt z szafranu wykazuje korzystne działanie terapeutyczne, w porównaniu do innych farmaceutycznych antydepresantów.

Więcej „hormonów szczęścia”.
Dzięki działaniu swoich składników, szafran wpływa więc na zwiększenie stężenia tzw. „hormonów szczęścia” tj.:

1. Serotoniny

Jej poziom ma wpływ na nasze samopoczucie i odczuwanie przez nas stresu. Dlatego, gdy w organizmie jest jej za mało, doskwiera nam obniżony nastrój i ciężej nam funkcjonować w stresowych okresach. Poza tym, przy niedoborze serotoniny możemy być bardziej skłonni do agresji, a także do odczuwania lęku.

2. Dopaminy

Podobnie jak serotonina odpowiada za samopoczucie, a dodatkowo również za energię. Z tego względu dopamina motywuje nas do działania. W przypadku jej niedoboru mamy trudności z rannym wstawaniem, a w ciągu dnia odczuwamy zmęczenie i problemy w koncentracji.

Ekstrakt z szafranu.
W tym miesiącu, na polskim rynku pojawił się Affron, który zawiera wyciąg z, zebranych ręcznie, znamion ze słupków kwiatów szafranu (Crocus sativus L., krokus uprawny). Ten ekstrakt z oferty Hepatica standaryzowany jest do zawartości min. 3,5% leptikrozalidy. Pochodzi z hiszpańskiej La Manchy, gdzie każdy etap produkcji jest ściśle kontrolowany, począwszy od hodowli rośliny, a skończywszy na gotowym ekstrakcie.

Działanie Affronu, które zostało poparte badaniami klinicznymi:
– ułatwia utrzymanie dobrego, pozytywnego nastroju
– łagodzi depresję, niepokój, napięcie nerwowe, gniew i rozdrażnienie
– poprawa jakości snu
– wyższy poziom energii i witalności organizmu
– zmniejsza dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Aby zachować dobre samopoczucie i równowagę emocjonalną, niekiedy należy wspomóc się preparatami, najlepiej pochodzenia roślinnego. Warto jednak, aby ich działanie poparte było badaniami.


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.