Stres działa szkodliwie jak śmieciowe jedzenie! - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
22961
post-template-default,single,single-post,postid-22961,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

Stres działa szkodliwie jak śmieciowe jedzenie!


Stres jest dla układu pokarmowego tak samo szkodliwy, jak niezdrowe jedzenie. Podobne skutki wywołuje nawet na poziomie mikrobiologicznym – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Scientific Reports”. Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga (USA) zaobserwowali, że u zestresowanych samic myszy flora bakteryjna jelit ulega takim samym przemianom, jak u gryzoni karmionych wysokotłuszczową dietą.

 

Prof. Laura Bridgewater i jej współpracownicy z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju (Chiny) przez kilkanaście tygodni karmili połowę eksperymentalnych zwierząt wysokotłuszczową dietą. Następnie wszystkie gryzonie (łącznie z tymi, które odżywiano zwykłą karmą) wystawili na działanie łagodnego stresu. Przed i po ekspozycji na stres zbadali u myszy skład mikrobiomu jelitowego oraz zmierzyli natężenie lęku towarzyszącego zwierzętom w czasie przemieszczania się po otwartej przestrzeni.

 

Rezultaty badania były dość zaskakujące. Samce myszy karmionych wysokotłuszczową dietą były bardziej lękliwe od samic hodowanych w identycznych warunkach, a po wystawieniu na działanie stresu stawały się od nich mniej aktywne. Aczkolwiek tylko u samic stres wywoływał takie same zmiany w obrębie flory bakteryjnej, jak wysokotłuszczowa dieta.

 

Chociaż badanie było prowadzone na gryzoniach, jego autorzy uważają, iż może mieć ono duże znaczenie także w przypadku ludzi.

 

„W społeczeństwie obserwuje się u kobiet wyższy odsetek występowania depresji i lęku – zaburzeń związanych ze stresem. Nasze badanie sugeruje, że źródłem tej rozbieżności międzypłciowej mogą być różne sposoby, w jakie mikrobiom jelitowy reaguje na stres” – komentuje prof. Bridgewater.

 

O szczegółach badania możemy przeczytać na stronie: https://www.nature.com/articles/s41598-017-11069-4. (PAP)


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.