Naturalne źródła wapnia - niezbędnego w Twojej diecie! - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
22934
post-template-default,single,single-post,postid-22934,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

Naturalne źródła wapnia – niezbędnego w Twojej diecie!


Dieta ograniczająca produkty mleczne w ostatnim czasie stała się jednym z popularniejszych trendów żywieniowych. Zanim jednak zredukujemy lub całkowicie wykluczymy nabiał z diety, warto poznać inne źródła wapnia.

 

Wapń ma kluczowe znaczenie dla dzieci, szczególnie w okresie dojrzewania, jest również ważnym elementem diety dorosłych – przyczynia się do utrzymania zdrowej struktury kości i funkcji mięśni. Brytyjski National Health Service zaleca osobom w wieku od 19 do 64 lat dostarczać dawkę 700 mg wapnia dziennie, a ich głównymi zalecanymi źródłami są mleko, sery i produkty mleczarskie. Jednak w dobie rosnącej popularności diety wegańskiej, jak również popularności diet wykluczających produkty mleczne, gdzie jeszcze można szukać źródeł wapnia?

 

Jednym z jego źródeł jest biała fasola. Poza tym, że jest ona bogata w białko, żelazo i błonnik, jest również doskonałą alternatywą dla produktów mlecznych – porcja białej fasoli zawiera 175 mg wapnia. „Jeśli nie masz ochoty na białą fasolę lub chcesz wprowadzić jakieś urozmaicenie, możesz spróbować np. fasoli skrzydlatej” – zachęca na łamach „Independent” dietetyk Frida Harju-Westman.

 

Dla wielu zaskoczeniem może się okazać fakt, że również pomarańcze to doskonałe źródło wapnia. „Zjadając jedną pomarańczę dziennie dostarczamy 70 mg wapnia, co w 6 proc. zaspokaja jego dzienne zapotrzebowanie. Poza tym pomarańcze to doskonałe źródło witaminy C” – wskazuje dietetyk. Jeśli zastanawiamy się nad zdrową przekąską do pracy, warto mieć w torebce opakowanie migdałów. „Orzechy nie są oczywistym źródłem wapnia, jednak wiele z nich warto włączyć z tego powodu do swojej codziennej diety” – zapewnia ekspert.

 

Inną alternatywą są sardynki – jedna puszka zawiera 350 mg wapnia. Są one również bogatym źródłem kwasów omega-3. „Warto dodać je np. do sałatki, tym bardziej, że dostarczają one również witaminy B-12 i witaminy D” – wyjaśnia Harju-Westman. Skoro mowa o sałatkach, tu doskonałym dodatkiem będą figi. Jak zaznacza dietetyk, są one bogate w antyoksydanty i błonnik. Pięć suszonych fig dziennie dostarcza nam dawkę ok. 135 mg wapnia.

 

Źródeł wapnia warto również szukać w zielonych warzywach, tu szczególnie cenne są np. jarmuż, szpinak i brokuły. „Warzywa liściaste zawierają niewiele kalorii, są za to bogatym źródłem błonnika i wapnia” – zauważa ekspert. Zatem zielone smoothie czy sałatka z ich dodatkiem to doskonały sposób na jedną z porcji wapnia dziennie. „Kolejnym produktem są brokuły – gdybym musiała wybrać jakieś +super warzywo+, byłyby to właśnie brokuły. To prawdziwa skarbnica witamin i składników mineralnych, zawierają witaminy A, K, magnez, cynk, fosfor, ale również są niezwykle bogatym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia” – wyjaśnia Frida Harju-Westman. (PAP Life)

 


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.