Muzyka, która zredukuje ilość stresu do minimum i pomoże w efektywnym wypoczynku oraz zasypianiu - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
Do mózgu najłatwiej dotrzeć poprzez dźwięki. Określona wartość (Hz) wywoła odpowiednią częstotliwość fal mózgowych odpowiedzialnych za konkretny nastrój i funkcje w organizmie. Metoda na bezsenność i sposób na pogłębiony relaks to dźwięki binauralne (infradźwięki pozwalające programować częstotliwość naszych fal mózgowych).
dźwięki binauralne, muzyka binauralna, infradźwięki, muzyka relaksacyjna, muzyka do medytacji
22313
post-template-default,single,single-post,postid-22313,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive,cookies-not-set

Muzyka, która zredukuje ilość stresu do minimum i pomoże w efektywnym wypoczynku oraz zasypianiu


Czy znasz to uczucie gdy tuż przed zaśnięciem Twój umysł nabiera rozpędu i pojawia się gonitwa najróżniejszych myśli? Planujemy, snujemy wizje, analizujemy przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość – z tym najczęściej mierzymy się podczas zasypiania. Jest jednak sprawdzona metoda na to aby uspokoić głowę pełną myśli i zasnąć lub wypocząć efektywniej niż kiedykolwiek dotąd – to specjalny rodzaj muzyki, dedykowanej do konkretnej częstotliwości Twojego mózgu, nagrywane w nieco odmiennej technologii od dźwięków stereofonicznych.

Czym są dźwięki binauralne (BBT)?  

Termin ten odnosi się do zauważalnej tendencji w odbiorze różnicy między dwoma podobnymi dźwiękami, które są odtwarzane na przeciwległych uszach (najlepiej przy użyciu słuchawek) jako jednego, nowego sygnału. Nasze uszy słyszą dźwięki w zakresie herców (Hz) lub cykli (ile razy powtarza się dana fala dźwiękowa) na sekundę. Rytmy grane na częstotliwościach, które są charakterystyczne dla częstotliwości fal mózgowych są zarówno słyszalne dla uszu jak i dla mózgu, który dzięki temu może dokonać zmiany w naszym przeważającym stanie pojawiających się fal mózgowych. Dzięki temu możemy wpłynąć na to jaki aktualnie mamy nastrój np. możemy dokonać zmiany z umysłu pełnego wzburzonych myśli, w umysł spokojny najbardziej pożądany w przypadku gdy chcielibyśmy szybko zasnąć.

„Mówi się, że mamy ok 30.000 myśli dziennie co jest wartością bardzo wysoką,  ten stan rzeczy wyraźnie nadwyręża naszą siłą psychiczną do ciągłego analizowania i segregowania ich oraz w znaczącym stopniu negatywnie wpływa to na nasze zdrowie” – jak mówi Kristin Petrovich, ekspert w dziedzinie medycyny zachodniej oraz dalekowschodniej. Muzyka binauralna jest doskonałym sposobem aby dostosować częstotliwość naszych fal mózgowych do pożądanego aktualnie efektu – od stanu relaksu po stan pełnej motywacji do działania. Takie dźwięki mogą pomóc w regulacji hormonów takich jak kortyzol czy melatonina, pozytywnie wpływając na równowagę biologiczną naszego organizmu.

BBT zostały odkryte na początku XIX wieku ale dopiero w ciągu ostatnich czterech dekad, zostały powszechnie rozpropagowane jako skuteczna metoda na zwiększenie koncentracji, redukcję stresu, poprawę snu i walkę z bezsennością. Były one również stosowane przez wirtuozów muzycznych na przełomie lat w tysiącach nagrań jako swoisty eksperyment z muzyką niekonwencjonalną.

Trening dla umysłu

Nauka przychodzi ze wsparciem także jeśli chodzi o rozwijanie wydajności mózgu. Istnieje pięć głównych kategorii fal mózgowych (gamma, beta, alfa, theta, delta), z których każda z nich odpowiada różnym działaniom.

  1. Fale gamma – Powyżej 30Hz, do 80–100 Hz, rytm gamma towarzyszy działaniu i funkcjom motorycznym.
  2. Fale beta – Od 12 do ok. 28 Hz, mała amplituda, zdesynchronizowane – rytm gotowości, charakteryzuje szczególnie zwykłą codzienną aktywność, percepcję zmysłową i pracę umysłową.
  3. Fale alfa – Od 8 do 13 Hz, zmienna amplituda – spoczynkowy, charakterystyczny dla stanu relaksu, odprężenia, gdy leżymy z zamkniętymi oczami, przed zaśnięciem i rano po przebudzeniu.
  4. Fale theta – Zakres o częstotliwości 4–7 Hz. Fale theta są najczęściej występującymi falami mózgowymi podczas medytacji, transu,hipnozy, intensywnego marzenia, intensywnych emocji.
  5. Fale delta – Od ok. 0,5 do 3 Hz, wysoka amplituda – występują w stanie najgłębszego snu, podczas głębokiej medytacji, także u małych dzieci i w przypadku pewnego rodzaju uszkodzeń mózgu.

 

Warto dodać, że badania nad dźwiękami binauralnymi trwają do dziś i są obiektem dużego zainteresowania wśród muzykoterapeutów i lekarzy na całym świecie, upatrujących w nich skuteczną metodę leczenia umysłu, ciała i ducha.

Poniżej możesz spróbować wysłuchać kilku z nagrań wprowadzających w konkretny stan fal mózgowych, oto nasze propozycje:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=VBwXanY73mc
  2. https://www.youtube.com/watch?v=O_RBw0XEXhs
  3. https://www.youtube.com/watch?v=DO9gHsEwctc

No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.