Kilka słów o akupunkturze - Czy to bezpieczne? Czy faktycznie działa? - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
21856
post-template-default,single,single-post,postid-21856,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

Kilka słów o akupunkturze – Czy to bezpieczne? Czy faktycznie działa?


Pierwsze wzmianki o akupunkturze pojawiły się już w 4700 r. p. n.e. za czasów Żółtego Cesarza w tzw. Huangdi Neijing czyli starożytnej księdze medycyny chińskiej. Wedle przekazu został napisany na podstawie teorii Shen Nung’a – czyli starożytnego ojca medycyny chińskiej. Shen Nung udokumentował teorie dotyczące serca, obiegu krwi a także pulsu ponad 4000 lat przed jakąkolwiek z innych cywilizacji na świecie. Jako podstawy akupunktury uważa się siłę, znaną jako energię Qi – składającą się ze wszystkich podstawowych czynności życiowych, które obejmują duchowe, emocjonalne, psychiczne oraz fizyczne aspekty życia. Zdrowie człowieka zależy od przepływu Qi w organizmie, w połączeniu z uniwersalnymi siłami Yin i Yang. Jeśli przepływ Qi jest niewystarczający, niesymetryczny lub zawieszony czy zablokowany, Yin i Yang pozostaje zaburzony i tak objawia się choroba.

Qi porusza się po całym ciele wzdłuż specjalnych ścieżek lub „południków”. Te kanały występują symetrycznie po obu stronach korpusu. Istnieje czternaście głównych południków działających pionowo w górę i w dół na całej powierzchni ciała. Punkty akupunktury są konkretnymi miejscami, gdzie południki są usytuowane najbliżej skóry i są łatwo dostępne dla nakłuwania poprzez akupunkturę oraz akupresurę. Energia Qi wciąż płynie w górę i w dół wyznaczonych szlaków. Gdy siła ta napotka jakieś przeszkody, zostanie zaburzona lub przerwana wtedy z pomocą przychodzi akupunktura przywracająca równowagę w przepływie energetycznym Qi.

Istotną częścią akupunktury jest odpowiednie zrozumienie teorii Ying & Yang. Energia Qi jest wszechobecna w naturze. Składa się z dwóch  przeciwstawnych sił czyli z Yin oraz z Yang (do ich wspólnej pracy niezbędne jest utrzymanie idealnego balansu). Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://azjatyckamedycyna.pl/istota-yin-i-yang-wprowadzenie-ktora-jestes-sila/

Akupunktura jest leczniczą metodą wykorzystania sterylnych, jednorazowych igieł ze stali nierdzewnej aplikowanych w określonych na ciele punktach w celu skorygowania różnych dolegliwości lub normalizacji procesów fizjologicznych organizmu. W przypadku stosowania igieł, głębokość nakłucia uzależniona jest od rodzaju występujących objawów. Tradycyjna Medycyna Chińska uznaje istnienie przynajmniej 2000 punktów akupunktury na całym ciele człowieka. Choć skuteczność akupunktury nigdy nie została naukowo potwierdzona ma ona ogromne powodzenie w ponad 150 krajach na całym świecie i z pewnością nikomu nie zaszkodzi ani nie wyrządzi najmniejszej krzywdy – może wyłącznie pomóc!


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.