
7 faux pas, na które musisz uważać w Chinach
Kultura chińska liczy sobie kilka tysięcy lat, więc nic dziwnego, że istnieją kulturowe faux pas, na które należy zwracać szczególną uwagę. Niektóre z nich mogą być dla nas łatwe do uniknięcia, inne wymagają nieco więcej wysiłku. Oto 7 podstawowych błędów, których powinniśmy omijać.
- Pozostawienie pałeczek pionowo w misce ryżu lub makaronu podczas jedzenia
W żadnym wypadku nie wolno tego zrobić! W takim razie jak jeść pałeczkami i dlaczego nie wbijać ich w jedzenie? Kiedy spożywamy danie w Chinach, czy też Japonii powinniśmy wykorzystywać do tego pałeczki. Po skończonym posiłku pałeczki odkłada się na specjalną podstawkę, opierając na niej cieńsze końcówki lub umieszcza się je w pozycji horyzontalnej na misce. Przy odkładaniu pałeczek, należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie skierować ich w kierunku osoby siedzącej naprzeciw nas. Gest wbicia pałeczek pionowo w pokarm może obrazić wszystkie osoby znajdujące się w danym miejscu, ponieważ jest to symbol ściśle związany z religią i oznacza ofiary śmierci.
- Tybet, Tajwan i Tiananmen
Można zapamiętać tę zasadę jako klasyczne „Trzy T” unikania rozmów.
Samo wspomnienie o jednym z tych miejsc nie jest niegrzeczne, czy też nie na miejscu. Ze względu na konflikty łączące te miejsca z Chinami i wielu poległych są to tematy kontrowersyjne, które wśród wielu ludzi mogą budzić mieszane uczucia. Z tego powodu nie powinniśmy opierać swojej rozmowy na tych zagadnieniach i w miarę możliwości warto ich unikać.
- Komplementowanie umiejętności językowych
Jest to zasada, która ma większe zastosowanie w środowisku biznesowym, ale wśród całej społeczności warto jej przestrzegać. Nie powinniśmy komplementować umiejętności językowych Chińczyków, nawet jeśli faktycznie dobrze wypowiadają się w innym języku. Jeśli tak jest oni doskonale o tym wiedzą, ponieważ włożyli sporo pracy, aby mówić płynnie, a każda uwaga w tej kwestii może być źle odebrana (nawet jeśli nasze intencje są dobre).
- Danie zegarka w prezencie
Tak, jest to poważne faux pas ze względów kulturowych i językowych. Zegar w Chinach posiada swoją symbolikę. Dawanie zegara w prezencie oznacza, że czas ucieka i nadchodzi śmierć. Jeśli chodzi o względy językowe to chiński termin określający zegar zhōng (钟) jest jednobrzmiący dla zhōng (终), czyli zakończenia lub wykończenia, które jest często używane jako swego rodzaju eufemizm śmierci.
- Brak odnoszenia się z szacunkiem do starszych i wyższych rangą
Ostatnio wspominaliśmy o tym w artykule:
6 sekretów o tym, jak zaimponować Chińczykom swoim zachowaniem
W Chinach bardzo istotny jest sposób, z jakim zwracamy się do osób wyższych rangą i starszych. W rodzinie istnieją określone zwroty, jeśli chcemy odnieść się do osoby starszej. Dla przykładu do starszej siostry czy kuzynki będziemy się zwracać jiějie, ale nie po imieniu. Analogiczna sytuacja występuje w sferach zawodowych, gdzie do osoby wyższej rangą musimy odnosić się z należytym szacunkiem poprzez rozpoczęcie wypowiedzi odpowiednim zwrotem.
- Dawanie i odbieranie rzeczy przy użyciu tylko jednej ręki
To może wydawać się małą rzeczą, aczkolwiek jest bardzo istotną. Przyjmując i dając rzeczy, powinniśmy upewnić się, że wykonujemy tą czynności obiema rękami. Taki gest wskazuje na grzeczność, a także wrażliwość i świadomość kulturową. Wykonując ruch obiema rękami pokazuje, się swoje zaangażowanie w rozmowę i relację. W życiu codziennym przekazuje się między sobą wiele przedmiotów i niezależenie od wielkości, ta zasada powinna być przez nas respektowana i praktykowana. To samo dotyczy sfery biznesowej, gdzie nawet wymiana wizytówki odbywa się w analogiczny sposób. Tutaj warto zaznaczyć, że podając swoją dwujęzyczną wizytówkę partnerowi z Chin, należy to zrobić w taki sposób aby jej chińska strona była widoczna, skierowana ku górze, natomiast druga (w innym języku) ku dołowi.
- Chwalenie się sobą
Nie jest to cecha, która spotka się z entuzjazmem. W Chinach niegrzeczne jest chwalenie się sobą oraz swoimi dokonaniami poprzez słowa, ale nie oznacza to, że nie pokazuje się innym swoich osiągnięć. Robi się to, ale w sposób bardziej dyskretny. Płacenie za posiłek, robienie wielu zakupów w drogich sklepach i jazda droższym samochodem to tylko niektóre formy pokazywania swoich sukcesów. Takie dowody świadczą o zdobytej pozycji społecznej i są miarą osiągnięć.
To już wszystkie 7 zasad. Jeśli chcecie podzielić się z nami swoimi doświadczeniami, napiszcie do nas!
No Comments