7 faux pas, na które musisz uważać w Chinach - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
Każda kultura ma swoje zasady, a niektóre mogą wydawać się dla nas dziwne. Jak się zachować, aby nie popełnić faux pas podczas podróży w Chinach? Jak jeść prawidłowo pałeczkami, żeby nie obrazić innych? Sprawdźcie!
Jak jeść pałeczkami, Jak się zachować w Chinach, Kultura chińska, Zachowanie w Chinach, Witanie w Chinach
22101
post-template-default,single,single-post,postid-22101,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

7 faux pas, na które musisz uważać w Chinach


Kultura chińska liczy sobie kilka tysięcy lat, więc nic dziwnego, że istnieją kulturowe faux pas, na które należy zwracać szczególną uwagę. Niektóre z nich mogą być dla nas łatwe do uniknięcia, inne wymagają nieco więcej wysiłku. Oto 7 podstawowych błędów, których powinniśmy omijać.

  1. Pozostawienie pałeczek pionowo w misce ryżu lub makaronu podczas jedzenia

W żadnym wypadku nie wolno tego zrobić! W takim razie jak jeść pałeczkami i dlaczego nie wbijać ich w jedzenie? Kiedy spożywamy danie w Chinach, czy też Japonii powinniśmy wykorzystywać do tego pałeczki. Po skończonym posiłku pałeczki odkłada się na specjalną podstawkę, opierając na niej cieńsze końcówki lub umieszcza się je w pozycji horyzontalnej na misce. Przy odkładaniu pałeczek, należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie skierować ich w kierunku osoby siedzącej naprzeciw nas. Gest wbicia pałeczek pionowo w pokarm może obrazić wszystkie osoby znajdujące się w danym miejscu, ponieważ jest to symbol ściśle związany z religią i oznacza ofiary śmierci.

  1. Tybet, Tajwan i Tiananmen

Można zapamiętać tę zasadę jako klasyczne „Trzy T” unikania rozmów.

Samo wspomnienie o jednym z tych miejsc nie jest niegrzeczne, czy też nie na miejscu. Ze względu na konflikty łączące te miejsca z Chinami i wielu poległych są to tematy kontrowersyjne, które wśród wielu ludzi mogą budzić mieszane uczucia. Z tego powodu nie powinniśmy opierać swojej rozmowy na tych zagadnieniach i w miarę możliwości warto ich unikać.

  1. Komplementowanie umiejętności językowych

Jest to zasada, która ma większe zastosowanie w środowisku biznesowym, ale wśród całej społeczności warto jej przestrzegać. Nie powinniśmy komplementować umiejętności językowych Chińczyków, nawet jeśli faktycznie dobrze wypowiadają się w innym języku. Jeśli tak jest oni doskonale o tym wiedzą, ponieważ włożyli sporo pracy, aby mówić płynnie, a każda uwaga w tej kwestii może być źle odebrana (nawet jeśli nasze intencje są dobre).

  1. Danie zegarka w prezencie

Tak, jest to poważne faux pas ze względów kulturowych i językowych. Zegar w Chinach posiada swoją symbolikę. Dawanie zegara w prezencie oznacza, że czas ucieka i nadchodzi śmierć. Jeśli chodzi o względy językowe to chiński termin określający zegar zhōng (钟) jest jednobrzmiący dla zhōng (终), czyli zakończenia lub wykończenia, które jest często używane jako swego rodzaju eufemizm śmierci.

  1. Brak odnoszenia się z szacunkiem do starszych i wyższych rangą

Ostatnio wspominaliśmy o tym w artykule:

6 sekretów o tym, jak zaimponować Chińczykom swoim zachowaniem

W Chinach bardzo istotny jest sposób, z jakim zwracamy się do osób wyższych rangą i starszych. W rodzinie istnieją określone zwroty, jeśli chcemy odnieść się do osoby starszej. Dla przykładu do starszej siostry czy kuzynki będziemy się zwracać jiějie, ale nie po imieniu. Analogiczna sytuacja występuje w sferach zawodowych, gdzie do osoby wyższej rangą musimy odnosić się z należytym szacunkiem poprzez rozpoczęcie wypowiedzi odpowiednim zwrotem.

  1. Dawanie i odbieranie rzeczy przy użyciu tylko jednej ręki

To może wydawać się małą rzeczą, aczkolwiek jest bardzo istotną. Przyjmując i dając rzeczy, powinniśmy upewnić się, że wykonujemy tą czynności obiema rękami. Taki gest wskazuje na grzeczność, a także wrażliwość i świadomość kulturową. Wykonując ruch obiema rękami pokazuje, się swoje zaangażowanie w rozmowę i relację. W życiu codziennym przekazuje się między sobą wiele przedmiotów i niezależenie od wielkości, ta zasada powinna być przez nas respektowana i praktykowana. To samo dotyczy sfery biznesowej, gdzie nawet wymiana wizytówki odbywa się w analogiczny sposób. Tutaj warto zaznaczyć, że podając swoją dwujęzyczną wizytówkę partnerowi z Chin, należy to zrobić w taki sposób aby jej chińska strona była widoczna, skierowana ku górze, natomiast druga (w innym języku) ku dołowi.

  1. Chwalenie się sobą

Nie jest to cecha, która spotka się z entuzjazmem. W Chinach niegrzeczne jest chwalenie się sobą oraz swoimi dokonaniami poprzez słowa, ale nie oznacza to, że nie pokazuje się innym swoich osiągnięć. Robi się to, ale w sposób bardziej dyskretny. Płacenie za posiłek, robienie wielu zakupów w drogich sklepach i jazda droższym samochodem to tylko niektóre formy pokazywania swoich sukcesów. Takie dowody świadczą o zdobytej pozycji społecznej i są miarą osiągnięć.

To już wszystkie 7 zasad. Jeśli chcecie podzielić się z nami swoimi doświadczeniami, napiszcie do nas!


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.