6 sekretów o tym, jak zaimponować Chińczykom swoim zachowaniem - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
Wielu z nas ze zdziwieniem przygląda się zachowaniu Chińczyków na ulicy czy w restauracji. Nas Europejczyków niektóre gesty i słowa mogą zaskakiwać i wydawać się niemiłe. Okazuje się w różnych kulturach grzeczność może przejawiać się na różne sposoby.
Chiny zwyczaje i obyczaje, Chińska kultura, Jak się zachować w Chinach, Chińskie zwyczaje
22073
post-template-default,single,single-post,postid-22073,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

6 sekretów o tym, jak zaimponować Chińczykom swoim zachowaniem


Pewne zachowania Chińczyków mogą wydawać się nam, Europejczykom, dziwne lub wręcz niegrzeczne podczas podróży w Chinach. Dla wielu z nas nie na miejscu jest plucie na ulicy, krzyczenie do kelnera w celu zwrócenia na siebie uwagi, czy wypytywanie o pieniądze, jakie się zarabia. Tylko dlatego, że ktoś się do nas nie uśmiecha, nie oznacza, że chce być niegrzeczny. To po prostu oznacza, że uprzejmość w innych kulturach, może objawiać się na różne sposoby.

Podobnych zachowań jest więcej i nie starczyłoby miejsca na wymienianie wszystkich. Jak w takim razie się zachować, aby nie urazić Chińczyków? Oto 6 prostych zasad, które warto zapamiętać.

  1. Szanuj starszych

W Chinach od najmłodszych lat dzieci uczone są szacunku do krewnych. Rodzina ma bardzo duże znaczenie i wartość, dlatego do najbliższych należy odnosić się z szacunkiem. W zależności od tego, czy jest się starszym, czy młodszym od drugiej osoby, tak się do niej zwraca. Co to znaczy? Dla przykładu, do młodszego rodzeństwa zwraca się po imieniu, natomiast do starszego już jako siostra / brat. W Polsce na niektórych szczeblach hierarchii rodzinnej występuje podobna zasada. Do mamy nie zwracamy się po imieniu, natomiast mama do dziecka tak.

  1. Kultura wspólnych posiłków

Jedzenie jest ważnym aspektem kultury chińskiej. Jednym ze sposobów okazania troski o drugą osobę jest zapytanie, czy ta osoba już jadła. Jeśli nie, to istnieje szansa na wspólny posiłek, który łączy ze sobą ludzi i pozwala na budowanie najbliższych relacji. Na środku chińskiego stołu znajduje się zawsze duży talerz, wypełniony jedzeniem. Zdjęcie z niego kawałku pokarmu i położenie go na talerzu innej osoby jest docenianym gestem miłości.

  1. Rozstawanie się z żalem i dużo miłych słów

Po wspólnym wieczornym posiłku, zawsze przychodzi moment kiedy trzeba się rozstać. W kulturze chińskiej należy opóźniać takie rozstanie tak bardzo jak tylko się da. Na początku uświadamia się drugą osobę, że nie ma powodów do pośpiechu i nie musi jeszcze wychodzić. Potem prosi się taką osobę, aby jeszcze została. Wreszcie, kiedy już nie ma żadnego sposobu, aby opóźnić rozstanie, to dobrze jest życzyć sobie spokojnej drogi.

  1. Troska o ciężką pracę innych

Gdy w Chinach ktoś jest wdzięczny za wykonaną pracę drugiej osoby, może czuć się zbyt niewygodnie, aby podziękować jej bezpośrednio.  Jednakże istnieje wiele innych sposobów, aby pokazać, że zauważyło i doceniło się ciężką pracę. Jedną z metod jest uznanie, że ktoś musiał się namęczyć i solidnie napracować. Kolejnym sposobem jest powiedzenie drugiej osobie, aby poszła spać wcześniej.

  1. Wykaż się pokorą

Pokora jest jedną z najbardziej cenionych cech w kulturze chińskiej. Z tego powodu, kiedy słyszysz potok komplementów kierowanych w swoją stronę, powinieneś je negować i odpowiadać, że tak naprawdę to nic takiego. Innym przykładem może być sytuacja, kiedy masz przeprowadzić prezentację. Jej rozpoczęcie powinieneś poprzedzić stwierdzeniem, jak nieoczekiwany masz zaszczyt mówienia lub przeprosinami za wszelkie możliwe braki swojej wiedzy. Istotną kwestią przy poznawaniu nowych osób jest proszenie ich o pomoc, nawet w kwestiach, w których masz odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

  1. Odwzajemnianie przysług i prezentów

Jest to istotna kwestia dla Chińczyków. Zasada odwzajemniania oznacza, że jeśli ktoś kupuje nam posiłek lub prezent, należy zrobić to samo w niedalekiej przyszłości. Jeśli zależy nam na budowaniu relacji, nie powinniśmy zapomnieć o tej zasadzie, ponieważ brak wprowadzenia jej we własne życie, będzie odbierane jako znak, że nie jest się zainteresowanym w utrzymaniu relacji.

Wiecie już jakie są podstawowe chińskie zwyczaje. A może mieliście okazję doświadczyć niektórych zachowań? Dajcie nam znać!


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.