Istota Yin i Yang – Wprowadzenie - Którą jesteś siłą? - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
Czy zastanawiałeś się jaka siła dominuje w Twojej naturze? Czy chciałbyś lepiej poznać swoje możliwości i ograniczenia? Zachęcamy do dokładnej lektury, która odmieni Twój sposób spojrzenia na świat i własne zdrowie, pozwoli lepiej rozumieć zachodzące w obrębie ciała zmiany i przyjąć odpowiednie reakcje chroniące przed chorobami.
yin i yang, yin & yang, yang, yin, filozofia, medycyna chińska, medycyna alternatywna
21827
post-template-default,single,single-post,postid-21827,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

Istota Yin i Yang – Wprowadzenie – Którą jesteś siłą?


Każdy z nas kojarzy ten symbol albo miało okazje zobaczyć go w różnych okolicznościach. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie. Ale czy zastanawialiście się kiedyś co tak naprawdę oznacza? Jak możesz tę wiedzę wykorzystać osobiście i podzielić się nią z innymi? Zapraszamy na cykl artykułów pod znakiem YIN oraz YANG.

Złożony wszechświat sprowadzony do dwóch podstawowych przeciwieństw można opisać wyłącznie za pomocą Yin i Yang. Wszystko ma swoje przeciwieństwo. Wszystko co istnieje ma Yin i Yang – także w aspekcie naszego zdrowia. Według medycyny chińskiej, człowiek składa się z tych dwóch przeciwieństw. Każdy z układów oraz narządów także ma energię Yin i Yang, a ich dynamiczna relacja ciągle się zmienia – choroba w każdym przypadku powoduje niezrównoważenie wymienionych sił. Zarówno dla jednej jak dla drugiej energii można przypisać następujące kwestie (należy jednak pamiętać, że każda z nich osobno ma w sobie zarówno aspekt Yin jak i Yang – chodzi  o wartość dominującą w danym momencie).

YIN

Ciemność

Księżyc

Płeć żeńska

Noc

Świat wewnętrzny

Pasywna siła

Odpoczynek

Ziemia

Mieszkanie

Przestrzeń

Zachód

Północ

Prawa strona

Dobroć

Powolność

Wilgoć

Zimno

 

YANG

Lekkość

Słońce

Płeć męska

Dzień

Świat zewnętrzny

Ekspansywność

Aktywność

Jasność

Czynność

Niebo

Czas

Wschód

Południe

Lewa strona

Szybkość

Suchość

Gorąco

 

Człowiek jako istota złożona zawiera zarówno jedną jak i drugą część wszechświata. Każdy z narządów dąży do utrzymania bezwzględnej równowagi sił Yin i Yang. Ciało człowieka jako całość wykazuje podobną aktywność jednak zazwyczaj ma wyraźną tendencje do bycia bardziej Yin lub Yang w zależności od konkretnego przypadku. By dokładnie określić która z sił bardziej odpowiada naszej osobie można zacząć od prostych pytań – np. Czy jestem osobą, która może wyjść w zimę na dwór bez płaszcza? Czy lubię jeść lody zimą bez względu na temperaturę? Czy może jednak wolę ciepłe, gorące posiłki (takie jak gorąca czekolada czy kawa) bez względu na porę roku? Znając skłonności ciała i odnajdując dominującą naturę (Yin lub Yang) możemy precyzyjnie określić jak skutecznie przywrócić równowagę żywiołów gdy zostanie zachwiana powodując niepożądane dla naszego zdrowia skutki. Czy zastanowiliście się już, która siła dominuje w Waszej naturze?

Bibliografia: https://www.chinesemedicineliving.com/blog/are-you-yin-or-yang/

 


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.