Herbata lekiem na Alzheimera? Wyniki najnowszych badań. - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
Czy faktycznie herbata może być lekarstwem na Alzheimera? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z National University of Singapore. W 2017 przeprowadzili badania, o których dzisiaj piszemy. Sprawdźcie sami.
herbata, ALzheimer, Badania Alzheimer, flawonoidy, kofeina, katechiny
22672
post-template-default,single,single-post,postid-22672,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

Herbata lekiem na Alzheimera? Wyniki najnowszych badań.


W przełomowym badaniu naukowcy odkryli, że spożywanie herbaty przez chorych na Alzheimera może znacznie zmniejszyć ryzyko pogłębiania się choroby, a nawet doprowadzić do wyleczenia. Są to wnioski z badania przeprowadzonego przez National University of Singapore w 2017 roku. (1)

Często piszemy o różnych rodzajach herbaty i jej właściwościach, ponieważ jest ona niezwykle zdrowa dla naszego organizmu. Wszystkie badania na temat każdej herbaty jasno ukazują jej prozdrowotne działanie, dlatego też najnowsze odkrycia nie powinny być dla nas wielkim zaskoczeniem. Chiny, Japonia, Sri Lanka, Indie – tutaj herbata jest napojem numer 1. W Europie na pierwszym miejscu stoją napoje słodzone, czego skutkiem widoczne są znaczące różnice w skali zachorowalności na nowotwory, czy choroby wieku starczego.

Badania prowadzone w latach 2003-2005 oraz 2006-2010 polegały na analizie funkcji życiowych osób spożywających regularnie herbatę i porównaniu wyników osób, które jej nie spożywają. Rezultaty? Ci, którzy regularnie pili herbatę, zmniejszyli ryzyko wystąpienia zaburzeń neurologicznych o 50 procent. Co ciekawe, korzyści zdrowotne herbaty były szczególnie skuteczne w przypadku osób genetycznie predysponowanych do choroby Alzheimera – grupa ta zmniejszyła ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych aż o 86 procent. Okazuje się, że herbata może stanowić kurację dla Alzheimera.

Zdaniem naukowców, rodzaj herbaty do redukcji ryzyka choroby Alzheimera nie ma znaczenia, o ile jest parzona z liści herbaty i pita regularnie. Sformułowanie z liści herbaty nie oznacza, że parzona przez nas herbata musi być suszem składających się z całych liści. Chodzi o to, aby była to prawdziwa herbata uzyskana z liści, ponieważ sposób podawania bywa bardzo różny. Czasami liście herbaty bywają pozostawione w całości, a czasami mieli się je w drobniejszą postać. Ważne jest, aby pić herbatę z liści herbaty.

Herbata wpływa na mózg

Herbata jako lek na Alzheimera to ekscytująca wiadomość i jest to tylko najnowszy dowód na to, że herbata rzeczywiście działa chroniąc nasz mózg. To co sprawia, że ​​herbata jest wyjątkowa, to niektóre ze znalezionych w niej związków, jak katechiny i teaflawiny. Te składniki są bogate w przeciwutleniacze i związki o działaniu przeciwzapalnym, które mogą chronić mózg przed starzeniem.

W badaniu z 2013 r. stwierdzono, że teanina i kofeina zawarte w herbacie pomagały osobom efektywniej pracować. Wzrosła także kreatywność i czujność. (2) Kofeina dobrze współpracuje z L-teaniną, aminokwasem wywołującym relaks. Oznacza to, że spożywanie herbaty powoduje zmniejszenie zmęczenia psychicznego, jednocześnie zwiększając czujność i pamięć. (3)

W 2012 r. Naukowcy odkryli, że EGCG, czyli chemikalia zawarte w zielonej herbacie, faktycznie poprawiają pamięć. EGCG rzeczywiście zwiększa produkcję komórek macierzystych nerwowych, które następnie mózg może dostosować do własnych potrzeb. Kiedy naukowcy przetestowali teorię na myszach laboratoryjnych, stwierdzili, że EGCG pomagają gryzoniom rozpoznawać przedmioty, poprawiając pamięć przestrzenną. (4) Dzięki EGCG, zielona herbata znajduje się na liście produktów do walki z rakiem.


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.