Czy używanie telefonu komórkowego może zagrażać człowiekowi podczas ciąży? - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
Zespół naukowców pod kierunkiem dr Papadopoulou przeanalizował dane pochodzące od ponad 45 tysięcy kobiet (które w momencie rozpoczęcia badania były w ciąży) oraz ich małych dzieci. Uczestniczki poproszono o samodzielne wypełnienie kwestionariuszy dotyczących korzystania z telefonów komórkowych w czasie ciąży oraz rozwoju neurologicznego ich dzieci między 3 a 5 rokiem życia.
ciąża, promieniowanie, telefon komórkowy, człowiek, zdrowie, poród, dziecko
22897
post-template-default,single,single-post,postid-22897,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

Czy używanie telefonu komórkowego może zagrażać człowiekowi podczas ciąży?


 Ostatnio dostaliśmy od naszych czytelników kilka podobnych zapytań dotyczących szkodliwości używania urządzeń mobilnych w tym głównie telefonów komórkowych. Jest bardzo niewiele badań na ten temat, ale udało nam się znaleźć sensowne zestawienie niżej: Używanie telefonów komórkowych w czasie ciąży nie wywiera niekorzystnego wpływu na rozwój neurologiczny dziecka – wynika z badań opublikowanych na łamach wrześniowego wydania „BMC Public Health”. Autorami pracy (https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-017-4672-2) są naukowcy z Norwegian Institute of Public Health w Oslo (Norwegia). „Nasze odkrycie dostarcza dalszych dowodów na to, że ekspozycja na pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy ciężarnej kobiety nie wpływa na neurorozwój jej dziecka” – podkreśla główna autorka badania, dr Eleni Papadopoulou.

 

Jak dodaje, w ostatnich latach zaczęły pojawiać się sygnały o tym, że fale emitowane przez telefony komórkowe mogą być groźne dla człowieka, a także rozwijającego się płodu. „Niepokój ten napędzany jest głównie przez publikowane co jakiś czas wyniki eksperymentalnych badań przeprowadzanych na zwierzętach. Są to wyniki bardzo niespójne i niejednoznaczne, ale odbijają się szerokim echem w mediach – mówi Papadopoulou. – Nasze badanie, oparte na obserwacjach tysięcy kobiet i ich dzieci, nie potwierdzają tych hipotez. Nie zauważyliśmy żadnych niekorzystnych skutków stosowania telefonu komórkowego przez kobietę w ciąży na rozwój neurologiczny dziecka: ani na jego zdolności językowe i komunikacyjne, ani na umiejętności motoryczne”.

 

Zespół naukowców pod kierunkiem dr Papadopoulou przeanalizował dane pochodzące od ponad 45 tysięcy kobiet (które w momencie rozpoczęcia badania były w ciąży) oraz ich małych dzieci. Uczestniczki poproszono o samodzielne wypełnienie kwestionariuszy dotyczących korzystania z telefonów komórkowych w czasie ciąży oraz rozwoju neurologicznego ich dzieci między 3 a 5 rokiem życia. Okazało się, że korzystanie z telefonu komórkowego przez matkę nie tylko nie szkodzi płodowi, ale wręcz może mieć na niego pozytywny wpływ.

 

„Dzieci matek, które w okresie ciąży używały telefonu komórkowego, w wieku 3 lat rzadziej miały problemy z mową oraz motoryką. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to nie telefon chroni dziecko przez zaburzeniami neurorozwojowymi, a pewne czynniki psychologiczno-demograficzne, które wiążą się z jego częstym używaniem, ale widać wyraźnie, że pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy w żaden sposób nie szkodzą dziecku” – wyjaśnia jeden ze współautorów badania, prof. Jan Alexander.

 

Autorzy pracy obliczyli, że dzieci urodzone przez użytkowniczki telefonów komórkowych miały 27 proc. niższe ryzyko wystąpienia trudności z formułowaniem zdań złożonych, 14 proc. niższe ryzyko wystąpienia problemów z gramatyką, 31 proc. niższe ryzyko opóźnień w rozwoju językowym oraz 18 proc. niższe ryzyko słabszego rozwoju motorycznego w wieku 3 lat, w porównaniu z dziećmi matek, które w ciąży w ogóle nie używały telefonu komórkowego.

 

Co ciekawe, efekty te wyraźnie zależały od stopnia użycia telefonu komórkowego przez matkę.

 

„Nasze badanie dostarcza dowodów na to, że korzystanie z telefonu komórkowego przez kobiety w ciąży nie jest związane z ryzykiem wystąpienia zaburzeń neurorozwojowych u płodu. Korzystne efekty, które zauważyliśmy, powinny zaś być interpretowane ostrożnie z powodu ograniczeń charakterystycznych dla badań obserwacyjnych. Jednak wyniki, które otrzymaliśmy, z pewnością powinny złagodzić wszelkie obawy matek o to, czy mogą bez szkody dla dziecka korzystać z telefonu komórkowego podczas ciąży”. (PAP)


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.