
Czy używanie telefonu komórkowego może zagrażać człowiekowi podczas ciąży?
Jak dodaje, w ostatnich latach zaczęły pojawiać się sygnały o tym, że fale emitowane przez telefony komórkowe mogą być groźne dla człowieka, a także rozwijającego się płodu. „Niepokój ten napędzany jest głównie przez publikowane co jakiś czas wyniki eksperymentalnych badań przeprowadzanych na zwierzętach. Są to wyniki bardzo niespójne i niejednoznaczne, ale odbijają się szerokim echem w mediach – mówi Papadopoulou. – Nasze badanie, oparte na obserwacjach tysięcy kobiet i ich dzieci, nie potwierdzają tych hipotez. Nie zauważyliśmy żadnych niekorzystnych skutków stosowania telefonu komórkowego przez kobietę w ciąży na rozwój neurologiczny dziecka: ani na jego zdolności językowe i komunikacyjne, ani na umiejętności motoryczne”.
Zespół naukowców pod kierunkiem dr Papadopoulou przeanalizował dane pochodzące od ponad 45 tysięcy kobiet (które w momencie rozpoczęcia badania były w ciąży) oraz ich małych dzieci. Uczestniczki poproszono o samodzielne wypełnienie kwestionariuszy dotyczących korzystania z telefonów komórkowych w czasie ciąży oraz rozwoju neurologicznego ich dzieci między 3 a 5 rokiem życia. Okazało się, że korzystanie z telefonu komórkowego przez matkę nie tylko nie szkodzi płodowi, ale wręcz może mieć na niego pozytywny wpływ.
„Dzieci matek, które w okresie ciąży używały telefonu komórkowego, w wieku 3 lat rzadziej miały problemy z mową oraz motoryką. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to nie telefon chroni dziecko przez zaburzeniami neurorozwojowymi, a pewne czynniki psychologiczno-demograficzne, które wiążą się z jego częstym używaniem, ale widać wyraźnie, że pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy w żaden sposób nie szkodzą dziecku” – wyjaśnia jeden ze współautorów badania, prof. Jan Alexander.
Autorzy pracy obliczyli, że dzieci urodzone przez użytkowniczki telefonów komórkowych miały 27 proc. niższe ryzyko wystąpienia trudności z formułowaniem zdań złożonych, 14 proc. niższe ryzyko wystąpienia problemów z gramatyką, 31 proc. niższe ryzyko opóźnień w rozwoju językowym oraz 18 proc. niższe ryzyko słabszego rozwoju motorycznego w wieku 3 lat, w porównaniu z dziećmi matek, które w ciąży w ogóle nie używały telefonu komórkowego.
Co ciekawe, efekty te wyraźnie zależały od stopnia użycia telefonu komórkowego przez matkę.
„Nasze badanie dostarcza dowodów na to, że korzystanie z telefonu komórkowego przez kobiety w ciąży nie jest związane z ryzykiem wystąpienia zaburzeń neurorozwojowych u płodu. Korzystne efekty, które zauważyliśmy, powinny zaś być interpretowane ostrożnie z powodu ograniczeń charakterystycznych dla badań obserwacyjnych. Jednak wyniki, które otrzymaliśmy, z pewnością powinny złagodzić wszelkie obawy matek o to, czy mogą bez szkody dla dziecka korzystać z telefonu komórkowego podczas ciąży”. (PAP)
No Comments