Czy medytacja może zmieniać pracę genów? - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
Praca z ciałem i umysłem takimi metodami jak: medytacja, joga lub tai chi odwraca - wywołane stresem - szkodliwe reakcje w genach. Skutkiem może być zmniejszone ryzyko różnych chorób.
Medytacja może zmieniać pracę genów
22733
post-template-default,single,single-post,postid-22733,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

Czy medytacja może zmieniać pracę genów?


Praca z ciałem i umysłem takimi metodami jak: medytacja, joga lub tai chi odwraca – wywołane stresem – szkodliwe reakcje w genach. Skutkiem może być zmniejszone ryzyko różnych chorób.

Na łamach pisma „Frontiers in Immunology” zespół badaczy z Uniwersytetu w Coventry i holenderskiego Uniwersytetu Radbouda opisuje analizę przeprowadzonych w ciągu dekady badań nad zależnością pracy genów i różnych technik pracy z ciałem i umysłem (mind-body interventions – MBI). Sprawdzane metody objęły m.in. medytację, tai chi czy jogę. W 18 badaniach wzięło udział ponad 800 osób.

 

 

Medytacja i wykorzystujące ją techniki ćwiczeń działają tymczasem w odwrotny sposób – obniżają produkcję NF-kB i aktywność genów związanych z zapaleniami. To z kolei obniża zagrożenie chorobami powodowanymi przez stany zapalne.

 

Tymczasem przebadane metody w ostatnim czasie zyskują na popularności w zachodniej kulturze. „Miliony ludzi na całym świecie czerpie zdrowotne korzyści z technik pracy nad ciałem i umysłem takich jak joga czy medytacja, ale mogą oni nie zdawać sobie sprawy z tego, że korzyści te zaczynają się na poziomie molekularnym i mogą wpływać na pracę kodu genetycznego” – mówi kierująca projektem Ivana Buric z Uniwersytetu w Coventry.

 

Naukowcy twierdzą, że to dopiero wstęp do głębszego poznania działania tego rodzaju metod. Ich zdaniem wiele mogłoby powiedzieć np. porównanie wpływu tych technik z działaniem zdrowej diety czy tradycyjnych ćwiczeń fizycznych. Źródło: PAP


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.