
9 interesujących faktów na temat koreańskiej herbacianej kultury
Każda kuchnia ma swój własny zestaw unikatowych napojów do zaoferowania. W Korei jednak przygotowanie herbaty do picia nie skupia się na napoju samym w sobie, a na doświadczeniu, które towarzyszy całemu procesowi parzenia. Wspomniane doświadczenie oddziałuje na wszystkie 5 zmysłów człowieka.
Kultura picia herbaty została zaabsorbowana przez Koreę w czasie dynastii Silla (57 r.p.n.e. – 668 r.n.e.) i od tego czasu po dziś dzień przygotowanie, jak i spożywanie herbaty jest ceremonią, która ma duże znaczenie w życiu każdego Koreańczyka.
Dzisiaj postanowiliśmy przekazać Wam 9 najciekawszych naszym zdaniem faktów dotyczących koreańskiej herbacianej kultury. Zaczynajmy!
- W Korei i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej, ceremonia herbaciana jest praktykowana w celu osiągnięcia harmonii człowieka z naturą oraz otwarcia umysłu i uwolnienia go od zbędnych informacji (tzw. oświecenie umysłu).
- W okresie panowania dynastii Koryo (X do XIV w.) w Korei, herbata odegrała ważną rolę w aspekcie kultury, poezji, dramatu, sztuki i piosenki. Była ona jednym z najczęściej przedstawianych motywów w ówczesnych czasach.
- Koreańscy buddyści wykorzystują ceremonię picia herbaty w celu osiągania duchowego przebudzenia i oczyszczenia, podczas medytacji.
- Pojawienie się herbaty w Korei zapoczątkowało nowy zwyczaj, który stał się bardzo popularny. Z tego powodu wzrosło zapotrzebowanie na naczynia niezbędne podczas ceremonii. Koreańscy garncarze byli zmuszani do ciężkiej pracy, jaką było wykonywanie wysokiej jakości czarek, które uważane są obecnie za bezcenne skarby.
- Korea zawdzięcza dziedzictwo herbaty buddyjskim mnichom, którzy podróżowali po całym świecie, aby nauczać o korzyściach duchowych medytacji oraz ceremonialnego spożywania napojów herbacianych.
- Ceremonia picia herbaty obraca się wokół dwóch zasad Wabi i Sabi, które w połączeniu ze sobą mają na celu osiągnięcie powściągliwości, wyciszenia oraz nostalgii, dając tym samym wewnętrzną i zewnętrzną równowagę.
- Wabi reprezentuje wewnętrzne, czy duchowe doświadczenia ludzkiego życia, które wskazują spokój, pokorę i prostotę.
- Sabi, z drugiej strony traktuje o sferze zewnętrznej, czyli niedoskonałości życia, a także oryginalnej naturze rzeczy.
- W koreańskiej kulturze spożywanie herbaty i miłość do niej miały swoje wzloty i upadki. Podczas panowania dynastii Joseon odeszła ona do lamusa i dopiero po prawie sześciu stuleciach (XX w.) wróciła do łask dzięki Japończykom. Zakorzenione zamiłowanie do herbaty, nigdy jednak nie osiągnęło rozmiarów do tych, z czasów przed XIV w.
Faktów dotyczących kultury picia herbaty jest wiele, mitów jeszcze więcej, ale jedno jest pewne – herbata od lat pozwala najstarszym kulturom osiągać oczyszczenie wewnętrzne i zewnętrzne, zapewniając zdrowsze życie pełne energii. Warto wziąć przykład ze starszych kultur i w swojej codzienności poświęcić chwilę, uraczoną kubkiem herbaty, na przemyślenia i wyciszenie.
No Comments