7 udowodnionych korzyści zdrowotnych oleju z czarnuszki - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
Czarnuszka, która wygląda dość niewinnie, bo tak można o niej pomyśleć gdy widzimy małe czarne nasiona, jest o wiele potężniejsza niż się wydaje. Olej z niej wykonany był uważany za panaceum i nazywany złotem faraonów. Jak się okazuje olej z czarnuszki jest naturalnym lekarstwem na wiele dolegliwości. W naszym artykule znajdziecie 7 dolegliwości wybranych przez nas i badania, które potwierdzają jej działanie.
czarnuszka, zdrowie, naturalne lekarstwo, lek na raka, lek na nowotwór, naturalne leczenie raka, MRSA
22567
post-template-default,single,single-post,postid-22567,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

7 udowodnionych korzyści zdrowotnych oleju z czarnuszki


Czarnuszka (Nigella sativa) nazywana także czarnym kminem jest rośliną, której nasiona pozwalają od lat leczyć wszelkie dolegliwości, których doświadcza człowiek. Przez starożytnych używana była jako panaceum, co spowodowało, iż otrzymała przydomek złota faraonów. Oczywiście nie bez powodu, ponieważ olej z czarnuszki wykorzystywany był jako naturalne lekarstwo, które leczy każdą chorobę, z wyjątkiem śmierci.

W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy poświęcić jej więcej uwagi i przybliżyć Wam moc zdrowotną oleju wykonanego z czarnuszki. Wybraliśmy 7 głównych korzyści zdrowotnych (spośród wielu), na temat, których można znaleźć wiele publikacji naukowych. Linki do badań w języku angielskim znajdziecie, klikając w poszczególne numery w nawiasach.

 1. Nowotwór

Chorwaccy naukowcy ocenili aktywność przeciwnowotworową tymochinonu (TQ) i tymohydrochinonu (THQ) (składniki znajdujące się w oleju z czarnuszki) u myszy i odkryli, że te dwa fitochemikalia znajdujące się w oleju mogły spowodować 52% spadek komórek nowotworowych. (1)

Czarne nasiona bogate są w obydwa chemikalia, dzięki czemu mogą zapobiegać i leczyć nowotwory poprzez różne mechanizmy m.in. antyproliferację, indukcję apoptozy, aktywne generowanie cząsteczek tlenu, czy hamowanie przerzutów.

Według jednego z badań: „Działania przeciwnowotworowe tymochinonu badano także w modelach mysiego ksenograftu (przeszczepu obcogatunkowego) dla nowotworów okrężnicy, prostaty, trzustki i płuc. […] Połączenie tachochinonu i konwencjonalnych leków chemoterapeutycznych może powodować większy efekt terapeutyczny, a także zmniejszyć jego toksyczność.” (2)

 1. Wątroba

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w organizmie. Prawie każda toksyna zostaje przetworzona przez wątrobę, a żółć z wątroby jest kluczem do trawienia tłuszczów i utrzymywania umysłu i ciała w szczęściu i zdrowiu. U tych, którzy walczyli z niedoczynnością wątroby z powodu działań niepożądanych ze strony leków, spożywania alkoholu lub choroby, olej z czarnuszki może znacznie przyspieszyć proces gojenia. W badaniu z 2013 roku naukowcy odkryli,  że olej z nasion czarnuszki przywraca funkcjonowanie wątroby oraz pomaga zapobiegać jej uszkodzeniom i chorobom. (3)

 1. Cukrzyca

W artykule opublikowanym przez Journal of Endocrinology and Metabolism naukowcy z indyjskiej Rady Badań Medycznych podkreślają, że olej z nasion czarnego kminu „powoduje stopniową, częściową regenerację trzustkowych komórek beta, zwiększa stężenie insuliny w surowicy i obniża podwyższone stężenie glukozy w surowicy”. (4) Co za tym idzie, to wniosek, że czarnuszka jest jedną z niewielu substancji na naszej planecie, mogącej zapobiegać cukrzycy typu 1 i typu 2.

W rzeczywistości zgodnie z badaniami, nasiona czarnuszki „poprawiają tolerancję glukozy tak skutecznie, jak metformina, ale nie wykazuje działań niepożądanych i ma bardzo niską toksyczność”. (5) Jest to ważna zaleta, ponieważ metformina jest jednym z najczęściej przypisywanych leków przeciw cukrzycy typu 2 i może powodować wiele niepożądanych działań, w tym: zaparcia, biegunkę, niestrawności, zgagę, bóle głowy, zmianę paznokci, metaliczny smak w ustach, bóle w mięśniach, czy bóle brzucha. (6)

 1. Obniżenie wagi ciała

Journal of Diabetes and Metabolic Disorders opublikował wyniki badania systematycznie przeglądającego literaturę dotyczącą roślin, które działają przeciw otyłości. Zgodnie z tymi badaniami olej z czarnego kminu był jednym z najbardziej skutecznych naturalnych środków zaradczych, dostępnych na naszej planecie. (7)

Czarnuszka jest cudownym środkiem przeciwzapalnym, który pomaga ludziom w utracie wagi w taki sam sposób, jak pomaga cukrzykom, w szczególności zmniejszając niżej wymienione czynniki, które zwiększają masę ciała. (8)

 • Apetyt
 • Wchłanianie glukozy w jelitach
 • Poziom glukozy we krwi
 • Cholesterol
 • Trójglicerydy

 

 1. Włosy

Prawdopodobnie jedną z najbardziej wyjątkowych korzyści oleju z nasion czarnuszki jest niezwykła zdolność przywracania utraconych włosów. Ma to związek z jego silnym działaniem przeciwutleniającym i właściwościami bakteriobójczymi. Poprzez oddziaływanie na mieszki włosowe, olej z nasion kminu czarnego wzmacnia korzenie włosów.

 1. Skóra

W badaniu przeprowadzonym przez irańskich badaczy stwierdzono, że czarnuszka jest tak skuteczna, jak krem oparty na Betametazonie, który stosowany jest w celu poprawy jakości skory i zmniejszenia nasilenia zapaleń skórnych. (9) W związku z tym stosowanie oleju jest naturalnym zabiegiem, który jest w stanie wyleczyć dolegliwości dermatologiczne i przywrócić naturalny wygląd skórze, dając jej ukojenie.

 1. Zakażenia MRSA

Definicję zakażeń MRSA możemy znaleźć w języku polskim (10) i mówi ona, że MRSA jest skrótem określającym szczepy Staphylococcus Aureus odporne na metycelinę i znaczną liczbę antybiotyków. Przeprowadzone badania pokazały, że zarazek ten znajduje się na skórze jednej na trzy osoby.

MRSA w największym stężeniu znajduje się w szpitalach na całym świecie. Populacja ludzi starszych jest bardziej narażona na zakażenie, ponieważ osoby te poddawane są często inwazyjnym zabiegom, takim jak operacje. Rosnąca liczba starszej populacji spowodowała, że MRSA staje się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Na pomoc przychodzi olej z czarnuszki. Naukowcy z Pakistanu pozyskali do badań kilka szczepów MRSA i odkryli, że każdy jest wrażliwy na  Nigella sativa (czarnuszkę), co świadczy o tym, że olej z czarnego kminu może spowolnić lub zatrzymać MRSA przed rozprzestrzenianiem się oraz pomóc w leczeniu zakażeń. (11)


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.