6 powodów dla których akupunktura powinna być wspierana terapią ziołową - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
Okazuje się, że sama akupunktura może nie być tak skuteczna jak jej połączenie z terapią ziołami, sprawdź dlaczego warto używać obu terapii jednocześnie. Badania wykazują, że skuteczność synergii obu tych terapii przynoszą oczekiwane efekty leczenia szybciej i na dłużej. Dowiedz się dlaczego!
ziołolecznictwo, zioła, akupunktura, leczenie, tradycyjna medycyna chińska
21801
post-template-default,single,single-post,postid-21801,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

6 powodów dla których akupunktura powinna być wspierana terapią ziołową


Akupunktura staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. The World Federation of Acupuncture (Światowa Federacja Akupunktury) spędziła ponad 3 lata badając 202 kraje i regiony na świecie wykazując, że w 183 miejscach na świecie praktyka świadczona jest wedle klasycznej tradycji, w tym – w niektórych obiektach w Polsce. Większość miejsc jednak stosuje wyłącznie samą akupunkturę nie łącząc terapii z ziołami. To duży błąd z uwagi na następujące powody:

  1. Historia uczy nas że akupunktura jest nieodłączną częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Są nierozłączne od samego początku i oparte zostały na tych samych metodach diagnostyki oraz tej samej filozofii „utrzymania zdrowia” w oparciu o synergiczną terapię.
  2. Każdy znany mistrz chińskiego lecznictwa stosował obie terapie nierozłącznie. Od Hua Tuo (145-208 r. n.e.) poprzez Zhang Zhongjing (150 – 219 r. n.e.), Sun Simiao (581 – 682 r. n.e.) po Li Shizhen (1518 – 1593 r. ).
  3. Zioła wydłużają czas leczniczych efektów działania akupunktury. Po jednej sesji efekty są odczuwane od kilku godzin po wykonaniu zabiegu do nawet kilku dni. W Chinach zabiegi te dostarczane są Pacjentom regularnie niemal codziennie jednak w cywilizacjach Zachodu efekt działania akupunktury można utrwalić i przedłużyć właśnie przy użyciu odpowiedniej mieszanki ziół.
  4. Zioła mogą rozszerzyć zakres skutecznego leczenia poprzez akupunkturę. Choć terapia igłami rekomendowana jest dla wielu schorzeń, nie wszystkie choroby można wyleczyć w ten sposób. Doskonale sprawdzi się jako metoda na leczenie bólów mięśniowo – szkieletowych, zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń w funkcjonowaniu wewnętrznych narządów. Są jednak przypadki w których akupunktura nie będzie skuteczna bez połączenia z terapią ziołową – czego przykładem mogą być rozległe stany zapalne układu pokarmowego, w takim wypadku rekomenduje się połączenie obu terapii.
  5. Dowody naukowe pokazują, że synergia obu terapii równa jest bardziej efektywnym skutkom leczenia. Badania laboratoryjne przy wykorzystaniu ziołolecznictwa wraz z akupunkturą wykazały synergiczny wpływ nakłuwania na farmakokinetykę leków ziołowych.
  6. Wygoda skierowana w potrzeby konkretnych pacjentów sprawia, że w momencie gdy nie dysponujemy możliwością wykonania zabiegu nakłuwania (np. jesteśmy w podróży służbowej) część podobnych schorzeń możemy zniwelować przy pomocy dobrze dobranych ziół.

 

W skutecznej terapii problemów zdrowotnych warto stosować zarówno jedną jak i drugą metodę w uzupełnieniu między sobą. Tak jak człowiek łatwiej posługuje się obiema rękami – prawą i lewą tak samo we wsparciu leczenia warto wykorzystać wszystkie możliwości jakimi obdarowała nas natura.

Bibliografia:

  1. You XM. Randomized Clinical Trial Comparing Efficacy of Simo Decoction and Acupuncture or Chewing Gum Alone on Postoperative Ileus in Patients With Hepatocellular Carcinoma After Hepatectomy.  Medicine (Baltimore). 2015;  94(45):1968
  2. Ma RJCombination of acupuncture and Chinese medicinal herbs in treating model rats with polycystic ovary syndrome. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2011;8(4):353-61.
  3. Wu X. ,Comparative pharmacokinetics and tissue distribution of schisandrin, deoxyschisandrin and schisandrin B in rats after  combining acupuncture and herb medicine (schisandra chinensis). Biomed Chromatogr. 2014; 28(8):1075-83

No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.