5 powodów, dla których warto odwiedzić chińskie miasta - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
Chiny to nie nie tylko miejsce ciszy i spokoju, ale również wielkie miasta tętniące życiem o każdej porze dnia. Wiele z nich posiada swój urok. Dlaczego warto pojawić się w przynajmniej jednej potężnej metropolii? Dowiedzcie się sami!
Miasto chińksie, Chiny, Podróż do Chin, Zatłoczone ulice Szanghaju
22012
post-template-default,single,single-post,postid-22012,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

5 powodów, dla których warto odwiedzić chińskie miasta


Prawie każdy z nas miał okazję zobaczyć Chiny w niejednym ujęciu filmowym. Jak wygląda życie w chińskich miastach i dlaczego warto się tam wybrać? Oto 5 powodów, dla których warto odwiedzić przynajmniej jedno chińskie miasto i poczuć się jego częścią.

 1. Długie godziny otwarcia sklepów i restauracji
  W naszym kraju, jeśli jakiś sklep ma być otwarty od godziny 8 do 16, to na pewno zostanie zamknięty o godzinie 16 (gorzej może być z punktualnością otwarcia). Jedynie niektóre sklepy monopolowe możemy spotkać otwarte o każdej porze dnia. W wielu europejskich krajach sprawa wygląda podobnie, choć nie ujrzymy tam tych otwartych od rana do nocy.
  W chińskich miastach sprawa kreuje się nieco inaczej. Duże sklepy potrafią być otwarte od godzin wczesno-porannych do późnych godzin wieczornych. A jak wyglądają godziny otwarcia tych mniejszych sklepów? Otóż mniejsze sklepy spożywcze, czy też salony usługowe i restauracje potrafią być otwarte całymi dniami i nocami do ostatniego klienta. Nie trudno więc przyzwyczaić się do takiego udogodnienia, gdzie o każdej porze dnia jesteśmy w stanie zdobyć wszystko, czego potrzebujemy.
 2. Tania i niezawodna komunikacja miejska
  Dla przykładu będąc w Szanghaju (gdzie komunikacja należy do jednej z droższych) za bilet z prowincji do centrum zapłacimy około 2,40 PLN, jadąc metrem, a o połowę mniej jadąc autobusem. Co ważne to fakt, iż większość środków lokomocji jest zadbana i czysta, a do tego klimatyzowana.
  Kiedy zechcemy przejechać się taksówką, musimy wiedzieć o panujących w nich zasadach. Po pierwsze w większości miast przed wejściem do taksówki należy się targować w celu ustalenia ceny za przewóz. Wyjątkiem są miasta, gdzie taryfikator jest odgórnie ustalony. A po drugie taksówkarze uwielbiają zagadywać swoich pasażerów, pytając ich o wszystko, nawet o życie prywatne. Warto przełamać swoje bariery i się otworzyć, ponieważ dzięki wiedzy naszego kierowcy, możemy dowiedzieć się wielu ciekawych i aktualnych rzeczy o mieście, które zwiedzamy. Średni koszt taksówki w Chinach to 10 CNY za 4 km.
 3. Łatwe i ekspresowe dostawy
  Chińczycy przez internet kupują wszystko, co jesteśmy sobie w stanie tylko wyobrazić. Spowodowało to, że branża kurierska jest tak bardzo rozwinięta, że dostarcza zamówione produkty, jedzenie w tempie wręcz ekspresowym. Jest dużą zaletą, ale z biegiem czasu możemy zapomnieć o tym, jak się gotuje, jak się porusza, ponieważ nie trudno przyzwyczaić się i do takiej wygody.
 4. Tętniące życiem ulice
  Idąc chińskimi ulicami nie trudno dostrzec, jak bardzo są zatłoczone. Z jednej strony słychać głośno targującego się klienta ze sprzedawcą, z drugiej kobietę rozmawiającą przez telefon, a z trzeciej przyjaciół, którzy świętują swoje spotkanie. Całe to otoczenie dodaje mnóstwo wewnętrznej energii i pozwala stać się częścią otaczających zdarzeń.
 5. Wielkie przestrzenie publiczne
  Spacerując po miastach, nie trudno natknąć się na miejsce, gdzie nagle zobaczymy grupę interesantów. Takie skupiska najczęściej tworzą się wokół przeprowadzanych gier szachowych czy karcianych. Doskonale wiemy, jak wyglądają stoły do ping-ponga, szachów, czy gier karcianych stawianych w miejscach publicznych. Różnica polega na tym, że u nas prawie nikt z nich nie korzysta, a w Chinach są one oblegane.

 

Chiny są bardzo pięknym i ciekawym krajem, a wielkie aglomeracje mają swój urok. Jeśli będziecie mieli możliwość postawienia tam swojej nogi, postarajcie się dostrzec piękno codzienności.

Bilety do Chin w dwie strony za mniej niż 2000 PLN: tutaj.


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.