5 faktów o witaminie D - to warto wiedzieć o każdej porze roku! - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
By uniknąć problemów z kośćmi oraz ze skórą dbaj o równowagę w dostarczaniu niezbędnych witamin dla swojego ciała. Zrównoważona dieta i optymalna ilość słońca zapewnią Ci spokój o zdrowie na lata. Poznaj 5 faktów o witaminie D, o których każdy powinien wiedzieć.
witamina D, słońce, wakacje, opalanie
22654
post-template-default,single,single-post,postid-22654,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

5 faktów o witaminie D – to warto wiedzieć o każdej porze roku!


Witaminy odgrywają niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszych organizmów, inicjując i współuczestnicząc w tysiącach przemian biologicznych zachodzących na poziomie komórkowym, a przekładających się za prawidłową budowę tkanek i ich niezakłócone działanie.

Jedną z najlepiej rozpoznawalnych witamin jest witamina D, która odpowiada m.in. za właściwy stan naszych zębów i kości. Bez właściwej dawki tej witaminy, przyswajalność wapnia w organizmie ulega drastycznemu pogorszeniu, a to może zakończyć się odwapnieniem i będącą jego konsekwencją osteoporozą w wieku dorosłym. Niedobory witaminy D u dzieci kończą się krzywicą, a gdy z niedoborem witaminy D mamy do czynienia na etapie życia płodowego, z trwałym uszkodzeniem funkcji mózgowych. Oczywiście witamina D odpowiada także za wiele innych funkcji, wpływając m.in. na poziom naszej odporności, na nasz układ mięśniowy i nerwowy, czy też na proces wydzielania insuliny. Jak widać jest to witamina niezwykle ważna dla naszego organizmu, dlatego poniżej znajdziesz 5 faktów o witaminie D. Warto o nich pamiętać, jeśli chcesz mieć zdrowe zęby i kości.

Organizm sam produkuje witaminę D

To prawda. Nasz organizm posiada zdolność do samodzielnego syntezowania witaminy D. Do zainicjowania procesu syntezy potrzeby jest jednak dostęp do światła słonecznego. Dlatego z niedoborami witaminy D najczęściej mamy do czynienia w przypadku osób rzadko wychodzących na słońce, a także całych populacji, które przez dłuższy okres czasu odcięte są od światła słonecznego (mieszkańcy dalekiej północy).

Witamina D pomaga wchłaniać wapń

Rzeczywiście, bez udziału witaminy D proces przyswajania wapnia zostaje zakłócony. Dlatego dorosłe osoby pozbawione dostępu do słońca, a zatem odcięte od możliwości samodzielnego syntezowania witaminy D mogą cierpieć na osteoporozę, a dzieci na krzywicę.

Witaminę D można przedawkować

Przyjmując preparaty z witaminą D należy stosować się do zalecanych dziennych dawek spożycia, ponieważ witaminę D rzeczywiście można przedawkować. Zbyt duża ilość witaminy D w organizmie przekłada się na zwiększone odkładanie wapnia w tkankach, na przykład w sercu czy nerkach, co może prowadzić do zaburzenia rytmu ich pracy.

Witamina D wpływa na stan naszych zębów

Dzięki zdolności do wiązania i zatrzymywania wapnia w organizmie, witamina D przyczynia się nie tylko do wzmacniania układu kostnego, ale także naszego uzębienia. Przy znacznych niedoborach witaminy D zęby stają się słabe, łamliwe, bardziej podatne na próchnicę i inne choroby jamy ustnej.

Niedobór witaminy D to pogorszenie słuchu

To prawda. W uchu wewnętrznym znajdują się malutkie kosteczki, które w szybkim czasie mogą ulec demineralizacji. Bez witaminy D pogarsza się wchłanianie wapnia i kości organizmu, również mini kosteczki w uchu wewnętrznym ulegają osłabieniu, tym samym pogarsza się nasz słuch.


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.