3 metody Ajurwedy dla głębszego snu, relaksu i lepszego trawienia - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
Ajurweda to jeden z najstarszych systemów leczenia na świecie - Sprawdź 3 sekrety zdrowia według starożytnej indyjskiej medycyny, opartej na wiedzy przekazywanej przez pokolenia. Równowaga z otaczającym nas światem to tylko początek na drodze do wieczności.
ajurweda, leczenie, zdrowie, sen, bezsenność, trawienie, relaks
22346
post-template-default,single,single-post,postid-22346,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

3 metody Ajurwedy dla głębszego snu, relaksu i lepszego trawienia


Jak większość świadomych ludzi ciągle szukam nowych sposobów na zdrowsze życie. Nieco ponad 3 lata temu odkryłem Ajurwedę, która otworzyła mi oczy na proste i skuteczne techniki utrzymania formy, które pomogły odnaleźć równowagę podczas codziennego chaosu i nadmiaru obowiązków. Od tamtej pory pozostałem wiernym uczniem oraz praktykiem dla urzekająco  prostych nawyków, pozwalających utrzymać wewnętrzną równowagę z otoczeniem.

Ajurweda oznacza „naukę o życiu”, powstała w Indiach ponad 5000 lat temu. Jest to praktyka, zakładająca iż wszystko we wszechświecie jest ze sobą ściśle połączone i osiągnięcie zdrowia uzależnione jest od pozostania w zgodzie z aktualnym rytmem materialnego świata, który nas otacza. Więcej na ten temat znajdziesz tu – https://azjatyckamedycyna.pl/najwazniejsze-kwestie-ktore-powinienes-wiedziec-o-ajurwedzie-czesc-i/

Gdyby ktoś zapytał mnie jak rozpocząć włączanie Ajurwedy do swojego życia, moja odpowiedź mieściłaby się w sformułowaniu – „Stawiaj na prostotę i uważnie słuchaj siebie! Reszta przyjdzie do Ciebie samoczynnie. Bądź gotów żeby przyjąć tę mądrość.” Piękno Ajurwedy polega na tym, że nawet małe zmiany mogą przynieść ogromne różnice. Nie musisz robić wszystkiego od razu! Wystarczy, że zaczniesz robić cokolwiek, co z konkretnych propozycji spodoba Ci się najbardziej.

Oto 3 proste sposoby na to jak można włączyć Ajurwedę do swojego życia już dzisiaj:

1. Jedz ciepłe, gotowane posiłki.

W Ajurwedzie, dobre trawienie jest kluczem do zdrowia całego organizmu. Gotowanie żywności sprawia iż jest ono łatwiejsze do strawienia. Stoi za tym przekonanie iż w związku z tym iż nasze organy są gorące (płynie przez nie krew) jedzenie także powinno być ciepłe lub gotowane. Obecność tzw. „ognia trawiennego” utożsamianego z obecnością wedyjskiego Boga Ognia AGNI oznacza nasze ogólne, dobre samopoczucie. Aby utrzymać tę siłę należy wciąż dostarczać energii za sprawą ciepłego jedzenia. Jeżeli się zastanowisz to prawdopodobnie większość nawet zdrowych posiłków w Twojej diecie, nie jest serwowana na ciepło! (Przykładem mogą być: soki, sałatki lub kanapki). Część tych posiłków wzbogać o coś ciepłego lub spróbuj zaserwować sobie je w gorącej formie. To świetny sposób na odświeżenie Twojego menu, poprzez prostą metodę.

2. Regularnie stosuj olejek do ciała!

Istotną częścią Ajurwedy jest Abhyanga (specjalny masaż) wykonywana przy użyciu olejków do masażu. Codzienny rytuał samodzielnego masażu pomoże odżywić tkankę skóry oraz zharmonizuje Twoje narządy wewnętrzne, pomoże uspokoić nerwy oraz umysł. Spróbuj także kojącego masażu całego ciała przy użyciu oleju migdałowego (lub z orzechów macadamia) przed gorącym prysznicem. Nie śpiesz by w pełni wykorzystać przyjemność i zmysłowość długich, energicznych ruchów na całym ciele. Można też zacząć od masażu stóp przy użyciu olejka przed snem. Ten odprężający zabieg zapewni spokojny sen oraz optymalne nawilżenie skóry.

3. Udaj się do łóżka przed 22:00!

Podobnie do pór roku także doba ma określone pory, w których różne części naszego organizmu dokonują rekonwalescencji lub cieszą się nadmierną aktywnością. Pitta czyli jedna z 3 podstawowych Dosh, oznaczająca w skrócie dwa żywioły – ogień i wodę odpowiada za metabolizm i system trawienny. Jeśli ułożysz się w pozycji leżącej przed 22:00 możesz mieć pewność, że to optymalna pora dnia dla Twojego układu pokarmowego – wtedy zaczyna się detoksykacja i oczyszczenie. Postaraj się dostosować do naturalnego rytmu organizmu i pozwól aby Pitta wykonała swoją pracę dla Twojego zdrowia.

Czy wiesz już którą z metod zastosujesz dzisiaj u siebie? 😉

 


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.