3 bardzo nietypowe chińskie przesądy - Tradycyjna Azjatycka Medycyna
W każdej kulturze istnieją pewne przesądy, które mogą wydawać się mniej lub bardziej dziwne. Chiny jednak weszły na poziom wyższy niż pozostałe kultury i traktują każdy zabobon bardzo poważnie, do takiego stopnia, że z wind znikają pewne przyciski. Sprawdźcie dlaczego tak się dzieje !
Chiny zwyczaje i obyczaje, Chińska kultura, Chińskie zwyczaje, Chińskie przesądy, Chińskie zabobony, Dziwne zwyczaje w Chinach
22154
post-template-default,single,single-post,postid-22154,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.1,vc_responsive

3 bardzo nietypowe chińskie przesądy


Tradycja chińska jest bardzo stara i liczy między 4000 a 5000 lat. Nie dziwne, że wśród społeczności krążą przesądy, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W każdej kulturze istnieją pewne zabobony, które mogą wydawać się nam niepojęte. Nie chodzi jednak o to, aby je rozumieć, ale warto mieć wiedzę na ich temat. Niektóre mogą wydawać się nam nieco dziwne, a skala na jaką są one widoczne w życiu codziennym, może być dla nas zaskakująca. Oto 3 dziwne zwyczaje w Chinach.

  1. Awersja do używanych rzeczy

W szybko zmiennej gospodarce Chin wszystko pozostaje w nieustannym ruchu. Ludzie przemieszczają się między  mieszkaniami i miastami przez cały czas, a nowe wersje produktów pojawiają się na rynku z dużą częstotliwością. Wydawałoby się, że ciągłe przeprowadzki będą powodem odsprzedawania swoich rzeczy, aby nie wozić ich ze sobą kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów dalej. Tak się jednak nie dzieje, ponieważ wiele osób uważa, że posiadając używany przedmiot, dziedziczy się pecha lub nieszczęście z nim związane. Sytuacja wygląda podobnie z mieszkaniami. Kupowane najczęściej są nowe mieszkania, a mieszkanie z drugiej ręki warte jest połowę pierwotnej ceny.

  1. Niechęć do numeru 4

Wiele kultur ma przesądy liczbowe, ale Chiny weszły o poziom wyżej. W języku chińskim słowo określające liczbę 4 brzmi podobnie do słowa „śmierć”, a tym samym uznaje się tę liczbę za wysoce pechową. Jakie są tego skutki? Otóż w większości budynków w Chinach brakuje w windzie przycisku 4. piętra, czyli kolejność przycisków wygląda następująco: 1,2,3,5 itd. Nie znajdziemy także takich numerów jak 14, 24 itd. Chińskie przesądy odnośnie do tej liczby są na tyle silne, że jakiekolwiek numery telefonów, numery budynków, czy tablic rejestracyjnych zawierających liczbę 4, są mniej pożądane.

  1. Nie buduj domu skierowanego do północy lub północnego – zachodu

Chiny to kultura znana z wynalezienia Feng shui (praktyka polegająca na takim zaplanowaniu przestrzeni, aby osiągnąć zgodę ze środowiskiem naturalnym), a co za tym idzie takie detale jak ukierunkowanie domu są również ściśle przestrzegane przy budowie, w celu zoptymalizowania przepływu energii Qi.

Najbardziej znanym przesądem jest to, że rodzina nie powinna budować domu zwróconego na północ, która w tradycyjnym przekonaniu reprezentuje ciemność, zło i nieszczęście.

A czy Wy znacie jakieś chińskie przesądy?


No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.